21 Ağustos 2013 Çarşamba

Alto Adige 6., 7., 8., 9. Günler/ Ötzi'yle Tanışmamız


Martello'yu geride bırakıp Soprabolzano'ya geldik. Renon da deniyor buraya. Günler arabaya atlayıp sabahtan aksama kadar o vadi senin, bu zirve benim dolaşıp durmakla geçiyor. Yeme içme olayı muhteşem, her yer bal dök yala tertemiz, ayrıca herkesin tatil anlayışına göre birşeyler var. Mesela bütün gün karşında dağ manzarası hamakta mi yatmak istiyorsun, mümkün. Yok 3000m'lere tirmanicagim, hiking biking peşindeyim diyorsan o da var. Bizim gibi arabanın içinde yayılıp manzara seyrede seyrede sabahtan aksama kadar onlarca defa 1000m-2500m arası inip çıkmak mi istiyorsun, en güzeli!!! 

Vipiteno, çok şirin bir kasaba. Ama ben hep kötü hatırlayacağım, çünkü Canon 5D burada beni yarı yolda bıraktı ve gezinin devamında iPhone'a kaldım!

Jaufenpass (2094m)

Passo di Pennes (2211m)

Piramidi di Terra (bir çeşit peribacalari)

Nilüferler

Bressanone

Bruneck

Ve gelelim Ötzi'ye!
Kim bu Ötzi? 
Yıl 1991, Afrika'dan bir kum bulutu Alplere kumlu bir yağmur yağdırıyor, karların önemli bir kısmı eriyor, ve bir Alman turist çift Ötz vadisinde 3200m civarında yürüyüş yaparlarken bir ceset görüyorlar. O aksam kaldıkları yerin sahibine haber veriyorlar, ertesi gün cesedin çıkarılma çalısmalarına başlanıyor. Onceleri, yakın zamanda kaybolan bir dağcı, ya da 2. dünya savaşı'ndan kalma bir ceset olduğu düşünülüyor ve Avusturya jandarmasına haber veriliyor. Ceset buzlardan çıkarılırken cok da dikkat edilmiyor ve kısmen zarar veriliyor, su kaybı olmuş ama neredeyse hiç bozulmamış bir ceset soz konusu. İlk olarak Innsbruck'a gönderiliyor ve burada birkaç gun icinde en az 4000 yıllık bir mumya olduğu ortaya çıkıyor bu erkek bedeninin. Bundan sonrası çorap söküğü gibi geliyor. Kısa süre icinde mumyanin 4000 degil yaklaşık 5200 yasında olduğu anlaşılıyor. Mumyanin yaninda bulunan bronz eşyalar, mumyanin yasının ortaya çıkmasından sonra bronz çağının başlangıcını altüst ediliyor. Tam 1000 sene geriye kaydiriyor. Bu arada mumya Avusturya-İtalya sınırından birkaç metre ötede, İtalya tarafında bulunduğu icin İtalya'ya iade ediliyor. Adı Ötzi konuluyor. Neler neler çıkıyor ortaya, Bolzano'da arkeoloji Müzesi'nin 3 katı Ötzi'ye ait. Kendi ve bütün eşyaları bulunduğu günkü gibi korunuyor. Müzenin 1.katinda, 30cmx40cm'lik bir camdan Ötzi'nin yattığı odayı görebiliyorsunuz. Oda -20 derecede tutuluyor. Belli aralıklarla bir doktor içeriye giriyor ve bütün bedene distile su sıkıyor, böylece ince bir buz tabakası oluşuyor, ve bedeni koruyor. Ötzi bugün 15 kilo, ama cildi, ve cildinin altında belli bir doku aynen kalmış bozulmadan. Birçok ilginç özelliği var Ötzi'nin. Bunlardan biri vücudundaki dövmeleri. Bilinen en eski dövmeler bunlar, bu yüzden dövme merakı olan herkesin cok ilgisini çekiyormuş. Mesela Brad Pitt koluna Ötzi'nin dövmesini yaptırmış, bununla kalmamış Ötzi'nin dövmelerini de yaptırmış! 
Daha neler çıkmış ortaya yıllar icinde, artık DNA testleri yapilabildiginden, Ötzi'nin bedeninde de hiç bozulmamış kan hücreleri bulunduğundan, bütün DNA profilini çıkartmışlar Ötzi'nin. Sonuc: bu profilde insan yokmuş artık dünyada! CSI dizilerindeki gibi adamcagizin her tarafından ornek alıp neler bulmuşlar: son yemeği, 20 sene boyunca dış ağrilari çektiği, kalp hastaligina yakınlığı olduğu, neden öldüğü vs vs. Bana ilginç gelen baska birşey ayakkabıları ve kıyafetleri. O kadar kompleks ayakkabıları var ki, patentini almak istemiş bir şirket. O zamanlar da terziler ve ayakkabıcılar varmış anlaşılan. 
Ayrıca yine gunümüz teknolojisi kullanılarak Ötzi'nin yüzünü ortaya çıkartmışlar, DNA'sindan gözlerinin kahverengi olduğu ortaya çıkmış. Müzede karşıma cikiverdi:

Yaz yaz bitmez bu Ötzi'nin hikayesi, en iyisi Bolzano'ya gelin kendiniz görün!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder