13 Mart 2011 Pazar

İtalyan Erkeklerini Yazacaktım Aslında Ama...


Bunga bunga kültürüne damardan bir giriş yapmayı planlarken Türkiye'de blogspot'un mahkeme kararı ile engellendiği haberi geldi. Mahkeme kararı ticari bir konu ile ilgili aslında ama kurunun yanında yaşın da yanmasına sebep oldu, yani yüzbinlerin özgürce düşüncelerini ifade ettikleri ve paylaştıkları bir ortam 'mahkeme kararı' ile kararıverdi. Özgür düşünceyi koruyan hukuksal düzenlemeler ve onları uygulayacak sistem olmadıgı sürece Türkiye'nin daha çok çekeceği var. Gazetecilerin hapiste olduğu bir memlekette blogspot'un engellenmesi çok da büyük bir haber değil aslında. İki kere iki dört eder sonuçta.

Yazının gerçek konusuna döneyim derken bir türlü konsantre olamadım yazacacaklarıma, dünyanın çivisi çıkmış gibi günler yaşanıyor. Arap dünyasında olup bitenler, özellikle Libya'da yaşananlar İtalya'nın gündemini bir anda değistiriverdi. Derken Kadınlar Günü geldi ve bütün dünyada olduğu gibi İtalya'da da kadınlar bir günlüğüne hatırlandı, mimozalar hediye edildi, cafelerde kahve içen kadınlardan o güne mahsus olmak üzere para alınmadı vs. Bir çeşit yarı sevgililer günü yarı anneler günü haline geldi bu olay burada. Bu hafta karnaval da olup bitti ve haftalardır yiyip durduğumuz 'chiacchiere' yani 'lakırdı' diye çevirebilegimiz tatlıyı da nihayet 2011'in anılarına arşivleme vakti geldi. Paskalyaya 40 gün var, yani hristiyan dunyası mübarek 40 güne başladı.

Japonya'daki deprem ve tsunami felaketi sadece İtalya'da değil bütün dünyada gündemi değiştirdi. İtalyanların en çok konuştukları konu Japonların metaneti oldu, haliyle disiplinli, soğukkanli Japonlar bir tarafa, yaygaracılıkları ile bilinen İtalyanlar başka tarafa.

Bu hafta kısa bir hafta. İtalya'nın 'birliğinin'
150. Yıldönümü kutlanacak bu hafta 17 Martta. Ben de 150. Yıl için bir yazı hazırladım, bir iki gün içinde koyacağım bloga.

Esas konuyu unutmadım, bunga bungaya döneceğim en kısa zamanda.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder